Przemysłowe zastosowanie falowników

W zakładach przemysłowych każdego dnia wykorzystywane są różne urządzenia oraz maszyny, do działania których potrzebne jest odpowiednie zasilanie. W większości przypadków wymagane jest dostarczenie energii elektrycznej, która jest następnie zamieniana na docelowe formy energii. Dodatkowo w zależności od maszyny mogą być dostosowywane jej parametry elektryczne. Mowa tutaj chociażby o formie napięcia czy jego amplitudzie.

Jak działa falownik?

falownikiWiększość maszyn dużej mocy funkcjonuje bowiem na napięciu przemiennym jedno lub trójfazowym. Niemniej jednak niektóre obwody czy urządzenia mogą pracować na napięciu stałym. Dodatkowo warto wspomnieć, że na obiektach przemysłowych coraz częściej w celu optymalizacji zużycia energii zakładane są panele fotowoltaiczne. Produkują one prą o napięciu stałym, który musi być następnie zamieniony na użyteczną postać, którą zasilane są odbiorniki. Mowa tutaj o napięciu przemiennym. Do tego właśnie służą falowniki czyli urządzenia pozwalające zamienić prąd stały na przemienny o określonej amplitudzie. Warto wspomnieć, że w zależności od źródła zasilania falownika wyróżnia się: falowniki napięcia oraz falowniki prądu. Dodatkowo na rynku dostępne są urządzenia, które mogą być sterowane na różne sposoby. Można tutaj wymienić sterowanie skalarne lub wektorowe. Oprócz wcześniej wspomnianych przykładów zastosowań falowniki są także często wykorzystywane do regulacji prędkości obrotowej klatkowych silników indukcyjnych.

Zgodnie ze wzorem na prędkość obrotową silnika elektrycznego, zmiana częstotliwości zmienia prędkość obrotową silnika. Inwertery bez problemu można zakupić w sklepach internetowych jak i również stacjonarnie. Urządzenia te są bardzo popularne co sprawia, że są one powszechnie dostępne. Co więcej tego typu sprzęt jest produkowany przez wiele podmiotów co dostarcza bardzo szerokiego wyboru. Jest to niezwykle korzystne dla klienta końcowego.